Cztery sposoby pozyskiwania energii

Poziomy wymiennik gruntowy

Zobacz nasze wideo

Zobacz nasze wideo

Pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną zmagazynowaną w gruncie przez ułożoną w nim wężownicę. Wężownica jest układana na głębokości 1,5-2 m pod powierzchnią gruntu. Jej długość zależy od wielkości domu, mocy pompy ciepła i lokalnych warunków gruntowych.

Zalety:

 • Niższy koszt wykonania w porównaniu z pionowym wymiennikiem gruntowym
 • Efektywna wymiana ciepła przez kolektor gruntowy
 • Opcja klimatyzacji (chłodzenie aktywne i pasywne)

Pionowy wymiennik gruntowy

Zobacz nasze wideo

Pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną zmagazynowaną w głębszych warstwach gruntu. Sondy znajdują się w jednym lub kilku otworach w gruncie o głębokości do 200 m. Długość wymiennika pionowego zależy od wielkości budynku, mocy instalacji wewnętrznych oraz warunków otoczenia.

Zalety:

 • Mała powierzchnia montażowa
 • Możliwość zastosowania na działce o małej powierzchni
 • Stałe warunki przez cały rok
 • Opcja klimatyzacji (chłodzenie pasywne i aktywne)

Zobacz nasze wideo

Podziemne Wody Gruntowe

Pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną z wód podziemnych, do których uzyskujemy dostęp przez odwierty lub studnie. Pobierana woda przetłaczana jest do wymiennika pośredniego, gdzie energia jest odzyskiwana i woda jest z powrotem odprowadzana pod ziemię. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku dużych pokładów wód podziemnych.

Zalety:

 • Stabilna i najwyższa spośród innych źródeł temperatura przez cały rok
 • Minimalny wpływ na działkę oraz temperaturę wód podziemnych
 • Opcja klimatyzacji (chłodzenie pasywne i aktywne)

Powietrze

W przypadku powietrznej pompy ciepła nie trzeba wykonywać odwiertów, czy też przekopywać ogrodu. Energię słoneczną pobiera się bezpośrednio z otaczającego powietrza w sposób ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Powietrzna pompa ciepła może być wykorzystana podczas modernizacji istniejącego systemu grzewczego.

Zalety:

 • Niższy koszt inwestycyjny
 • Bez wpływu na zagospodarowanie działki
 • Niezależność od wielkości działki
 • Idealna podczas modernizacji

Powietrze wywiewane

Energia z powietrza wywiewanego z systemu wentylacji może zostać wykorzystana przez pompę ciepła.  Odzysk energii może być realizowany przez specjalny wymiennik ciepła. Ideą działania systemu wymiany jest to, aby ciepłe powietrze usuwane z budynku (kuchnie, łazienki, basen, itp. ) ogrzało czynnik dolnego źródła, który po podgrzaniu jest przekazywany do parownika pompy ciepła. Rozwiązanie takie może być zastosowane w budownictwie jednorodzinnym jak również w dużych obiektach komercyjnych czy publicznych gdzie wentylacja mechaniczna pracuje w trybie ciągłym, przez cały rok. Odzysk energii z powietrza wywiewanego może być bardzo efektywnie realizowany przy pomocy ciepła wyposażonych w technologię inwerterową ponieważ mogą one automatycznie dostosować swoją moc do energii dostępnej w wywiewanym powietrzu.

Zalety:

 • Niższy koszt inwestycyjny (mniej odwiertów i zasobników)
 • Większa średnioroczna wydajność
 • Łatwe dostosowanie do obecnego systemu grzewczego i wentylacyjnego

Kontakt

Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami

Napisz do nas

We inform you that your agreement may be withdrawn at any moment by sending an email message... more
We inform you that your agreement may be withdrawn at any moment by sending an email message to our Data Protection Officer: info@thermia.com from the address that the agreement concerns. We inform you that you are not profiled. Your data will not be shared outside the European Economic Community or shared with multinational organizations. hide
We inform you that the administrator of the personal data provided in the form above... more
We inform you that the administrator of the personal data provided in the form above is Thermia AB based in Box 950 671 29 Arvika. Please send all your questions and doubts to our Data Protection Officer at info@thermia.com. Your data will be processed in order to reply to the question according to the provision that data processing is lawful if it is necessary to carry out an agreement or prior to entering it. If you agree to the above, your data will also be used to send marketing content. You can find full information about your personal data in our privacy policy. hide
* Mandatory field

Dystrybutor Thermii w Polsce

NOWATERMIA NOWAK sp. k.

NOWATERMIA NOWAK sp. k.

882 054 012