Przed zakupem – checklista

Ocena obecnego systemu grzewczego i kosztów jego eksploatacji

Lorem ipsum

Obecne systemy centralnego ogrzewania (kotły gazowe lub olejowe) są przygotowane do pracy przez 15 lat, po tym okresie następuje fizyczne/techniczne zużycie oraz technologiczne „zestarzenie się”. Po 15 latach warto pomyśleć o zmianie systemu grzewczego a w szczególności jego „serca”, jakim jest źródło ciepła.

Warto podkreślić, iż pompa ciepła jest obecnie najtańszym niezależnym źródłem ciepła mogącym pokryć całkowite zapotrzebowanie na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Żywotność obecnie produkowanych pomp ciepła to 15-25 lat.

Sposoby pozyskiwania energii

Lorem ipsum

Powietrze – recepta na trudne warunki geologiczne lub obecne zagospodarowanie działki. Rozwiązanie najbardziej nowoczesne, umożliwiające odzyskanie ciepła z powietrza. Nie jest wymagane wiercenie ani żadne prace ziemne. Rozwiązanie szczególnie zalecane, gdy obiekt posiada ogrzewanie podłogowe.

Poziomy wymiennik gruntowy – popularne i „proste” źródło ciepła
Ta metoda polega na ułożeniu wężownicy ok. 1,5 metra pod powierzchnią ziemi na terenie działki. Oznacza to konieczność posiadania odpowiedniej wielkości działki oraz znaczne prace ziemne. Metoda mająca więcej niedogodności, lecz tańsza.

Pionowe odwierty w gruncie oddalone od siebie o 6-8 metrów. Jest to najstabilniejsze dolne źródło, niepodatne na sezonowe wahania temperatury. Metoda ta ma również minimalny wpływ na otoczenie (np.: ogród) i nie jest uciążliwa dla właściciela działki.

Decyzja o wyborze dolnego źródła powinna być podjęta po konsultacjach z firmą wykonawczą.

Rozwiązanie wykorzystujące wody gruntowe. Wymiennikiem są studnie z wodą, które w wymienniku pośrednim oddają ciepło pompie ciepła. Rozwiązanie z udziałem wody jest bardzo wydajne, lecz skomplikowane technicznie.

Ile ciepła i ciepłej wody użytkowej potrzebujesz Ty i Twój dom?

Lorem ipsum

Z punktu widzenia kosztów eksploatacji im więcej ogrzewania podłogowego tym lepiej – taniej.

Pamiętaj poza ogólnymi wskaźnikami Twoje zapotrzebowanie na ciepło i ciepłą wodę jest indywidualne i ma wpływ na dobór pompy. Kluczowym jest w jaki sposób przekazywane jest ciepło do otoczenia. Nasze pompy są również przygotowane do takich instalacji, gdzie temp. zasilania może osiągać 65 °C, a więc zarówno do ogrzewania podłogowego jak i instalacji grzejnikowej.

Ekonomicznie najbardziej efektywne jest ogrzewanie podłogowe, gdzie temperatura zasilania to ok. 35 °C. Pompa może z powodzeniem pracować w systemach mieszanych, czyli tam gdzie część obiektu ma ogrzewanie podłogowe a część tradycyjne grzejniki.

Klimatyzacja czyli pompa ciepła również chłodzi

Lorem ipsum

Uzupełniając pompę ciepła o moduł chłodzący, zyskasz kompleksowy system gwarantujący doskonały komfort cieplny przez cały rok. Co więcej, jest on znacznie tańszy niż tradycyjna klimatyzacja – zarówno pod względem nakładów inwestycyjnych jak i codziennej eksploatacji.

Chłodzenie pasywne schłodzi dom, zużywając tyle energii, ile kilka włączonych żarówek. A w takie dni, kiedy upał daje się mocno we znaki można dodatkowo uruchomić chłodzenie aktywne. Nawet chłodzenie aktywne z zastosowaniem pompy ciepła jest bardziej efektywne niż tradycyjna klimatyzacja. Zużywasz mniej energii, więc zyskuje środowisko i Twój budżet domowy.s.

Jeżeli Twój dom na wiele przeszkleń może się okazać, iż w okresie letnim będzie konieczna klimatyzacja i chłodzenie pomieszczeń.

Porównanie pomp ciepła dostępnych na rynku

Lorem ipsum

Wskaźnik efektywności cieplnej COP (Coefficient Of Performance) jest jednym z obiektywnych kryteriów oceny pompy ciepła. Jeżeli COP jest 4 to oznacza, że z 1 kW energii elektrycznej dostarczonej do pompy ciepła otrzymamy 4 kW energii cieplnej, którą ogrzejemy dom. Oznacza to, że 3/4 energii jest darmowe i pochodzi z ziemi lub powietrza.

Zdecydowanie lepszym miernikiem jest SCOP (Seasonal Coefficient of Performance), który uwzględnia strefę klimatyczną i zmieniające się warunki atmosferyczne na zewnątrz, uzależnione od pory roku. Sprawdź efektywność, ilość i szybkość przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Oszczędności i koszty eksploatacji

Lorem ipsum

Po zainstalowaniu pompy ciepła koszty ogrzewania mogą być zredukowane nawet o ponad połowę. Oczywiście na konkretne oszczędności ma wpływ wiele indywidualnych czynników.

Koszty eksploatacji domy z pompą ciepła można wyliczyć w specjalnym programie do doboru pomp ciepła. Zapytaj instalatora o prognozowane koszty eksploatacji i oszczędności.

sując pompę ciepła podczas modernizacji największe oszczędności uzyska obecny właściciel gazu płynnego (LPG), oleju opałowego oraz gazu ziemnego.

Wycena czyli ile kosztuje instalacja pompy ciepła

Lorem ipsum

Wykonawca może uzupełnić taką wycenę o dodatkowe akcesoria lub części instalacji (dodatkowa pompa obiegowa, kolektory, rura, złączki, grzejniki, rozdzielacze, izolacja itp.) Tylko dokładne i przejrzyste oferty będzie można realnie porównać.

Najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy o wykonanie centralnego ogrzewania, obejmującą wszystkie elementy instalacji: dolne źródło do pompy ciepła, pompę ciepła oraz odbiorniki ciepła (ogrzewanie podłogowe lub grzejniki). Zwróć uwagę na zakres odpowiedzialności wykonawcy oraz gwarancje.

Zwróć uwagę w jaki sposób przygotowano wycenę ogrzewania z zastosowaniem pompy ciepła. Pompę ciepła powinno się kupić od firmy wykonawczej, ponieważ jakość pracy system grzewczego zależy od klasy pompy ciepła jak również od sposobu wykonania całej instalacji. Tylko dobry produkt i prawidłowy sposób wykonania instalacji jest gwarancją jakości całego systemu grzewczego.

Oferta firmy wykonawczej powinna wyszczególniać takie pozycje jak: 1) Koszt przygotowania dolnego źródła 2) Koszt pompy ciepła 3) Koszt montażu, podłączenia i uruchomienia

Obsługa pozakupowa

Lorem ipsum

Dowiedz się czy jest możliwość zdalnego dostępu i sterowania pompą ciepła przez internetu z wykorzystanie telefonu lub komputera. Dostęp do On-Line to również wygoda i bezpieczeństwo prac serwisowych, serwisant może dokonać zdalnego przeglądu ustawień i komunikatów zanim przyjedzie na miejsce. W większości przypadków pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, niewymagającym specjalnych akcji serwisowych.

Jeżeli zdarzy się sytuacja, że trzeba skorzystać z serwisu ważne, aby dokonała tego firma która zainstalowała pompę lub inna firma, ale mająca doświadczenie w pompach ciepła.

Kontakt

Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami

Napisz do nas

We inform you that your agreement may be withdrawn at any moment by sending an email message... more
We inform you that your agreement may be withdrawn at any moment by sending an email message to our Data Protection Officer: info@thermia.com from the address that the agreement concerns. We inform you that you are not profiled. Your data will not be shared outside the European Economic Community or shared with multinational organizations. hide
We inform you that the administrator of the personal data provided in the form above... more
We inform you that the administrator of the personal data provided in the form above is Thermia AB based in Box 950 671 29 Arvika. Please send all your questions and doubts to our Data Protection Officer at info@thermia.com. Your data will be processed in order to reply to the question according to the provision that data processing is lawful if it is necessary to carry out an agreement or prior to entering it. If you agree to the above, your data will also be used to send marketing content. You can find full information about your personal data in our privacy policy. hide
* Mandatory field

Dystrybutor Thermii w Polsce

NOWATERMIA NOWAK sp. k.

NOWATERMIA NOWAK sp. k.

882 054 012