Obecne systemy centralnego ogrzewania (kotły gazowe lub olejowe) są przygotowane do pracy przez 15 lat, po tym okresie następuje fizyczne/techniczne zużycie oraz technologiczne „zestarzenie się”. Po 15 latach warto pomyśleć o zmianie systemu grzewczego a w szczególności jego „serca”, jakim jest źródło ciepła.
Powietrze – recepta na trudne warunki geologiczne lub obecne zagospodarowanie działki. Rozwiązanie najbardziej nowoczesne, umożliwiające odzyskanie ciepła z powietrza. Nie jest wymagane wiercenie ani żadne prace ziemne. Rozwiązanie szczególnie zalecane, gdy obiekt posiada ogrzewanie podłogowe.
Poziomy wymiennik gruntowy – popularne i „proste” źródło ciepła
Ta metoda polega na ułożeniu wężownicy ok. 1,5 metra pod powierzchnią ziemi na terenie działki. Oznacza to konieczność posiadania odpowiedniej wielkości działki oraz znaczne prace ziemne. Metoda mająca więcej niedogodności, lecz tańsza.
Pionowe odwierty w gruncie oddalone od siebie o 6-8 metrów. Jest to najstabilniejsze dolne źródło, niepodatne na sezonowe wahania temperatury. Metoda ta ma również minimalny wpływ na otoczenie (np.: ogród) i nie jest uciążliwa dla właściciela działki.
Decyzja o wyborze dolnego źródła powinna być podjęta po konsultacjach z firmą wykonawczą.
Z punktu widzenia kosztów eksploatacji im więcej ogrzewania podłogowego tym lepiej – taniej.
Pamiętaj poza ogólnymi wskaźnikami Twoje zapotrzebowanie na ciepło i ciepłą wodę jest indywidualne i ma wpływ na dobór pompy. Kluczowym jest w jaki sposób przekazywane jest ciepło do otoczenia. Nasze pompy są również przygotowane do takich instalacji, gdzie temp. zasilania może osiągać 65 °C, a więc zarówno do ogrzewania podłogowego jak i instalacji grzejnikowej.
Uzupełniając pompę ciepła o moduł chłodzący, zyskasz kompleksowy system gwarantujący doskonały komfort cieplny przez cały rok. Co więcej, jest on znacznie tańszy niż tradycyjna klimatyzacja – zarówno pod względem nakładów inwestycyjnych jak i codziennej eksploatacji.
Chłodzenie pasywne schłodzi dom, zużywając tyle energii, ile kilka włączonych żarówek. A w takie dni, kiedy upał daje się mocno we znaki można dodatkowo uruchomić chłodzenie aktywne. Nawet chłodzenie aktywne z zastosowaniem pompy ciepła jest bardziej efektywne niż tradycyjna klimatyzacja. Zużywasz mniej energii, więc zyskuje środowisko i Twój budżet domowy.s.
Wskaźnik efektywności cieplnej COP (Coefficient Of Performance) jest jednym z obiektywnych kryteriów oceny pompy ciepła. Jeżeli COP jest 4 to oznacza, że z 1 kW energii elektrycznej dostarczonej do pompy ciepła otrzymamy 4 kW energii cieplnej, którą ogrzejemy dom. Oznacza to, że 3/4 energii jest darmowe i pochodzi z ziemi lub powietrza.
Po zainstalowaniu pompy ciepła koszty ogrzewania mogą być zredukowane nawet o ponad połowę. Oczywiście na konkretne oszczędności ma wpływ wiele indywidualnych czynników.
Koszty eksploatacji domy z pompą ciepła można wyliczyć w specjalnym programie do doboru pomp ciepła. Zapytaj instalatora o prognozowane koszty eksploatacji i oszczędności.
Wykonawca może uzupełnić taką wycenę o dodatkowe akcesoria lub części instalacji (dodatkowa pompa obiegowa, kolektory, rura, złączki, grzejniki, rozdzielacze, izolacja itp.) Tylko dokładne i przejrzyste oferty będzie można realnie porównać.
Najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy o wykonanie centralnego ogrzewania, obejmującą wszystkie elementy instalacji: dolne źródło do pompy ciepła, pompę ciepła oraz odbiorniki ciepła (ogrzewanie podłogowe lub grzejniki). Zwróć uwagę na zakres odpowiedzialności wykonawcy oraz gwarancje.
Zwróć uwagę w jaki sposób przygotowano wycenę ogrzewania z zastosowaniem pompy ciepła. Pompę ciepła powinno się kupić od firmy wykonawczej, ponieważ jakość pracy system grzewczego zależy od klasy pompy ciepła jak również od sposobu wykonania całej instalacji. Tylko dobry produkt i prawidłowy sposób wykonania instalacji jest gwarancją jakości całego systemu grzewczego.
Dowiedz się czy jest możliwość zdalnego dostępu i sterowania pompą ciepła przez internetu z wykorzystanie telefonu lub komputera. Dostęp do On-Line to również wygoda i bezpieczeństwo prac serwisowych, serwisant może dokonać zdalnego przeglądu ustawień i komunikatów zanim przyjedzie na miejsce. W większości przypadków pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, niewymagającym specjalnych akcji serwisowych.