W obliczu dwóch celów w postaci redukcji kosztów i maksymalizacji zrównoważonego rozwoju zauważalna jest coraz większa presja na odpowiednie projektowanie, eksploatację i efektywność budynków. Dzisiejszy trend w kierunku budynków niskoenergetycznych lub tzw. „budynków niemal zeroenergetycznych” odzwierciedla radykalne zmiany, jakie zachodzą w sposobie projektowania i budowy budynków z myślą o zmniejszeniu ich oddziaływania na środowisko.
Ponad jedna czwarta emisji CO2 w Europie pochodzi z ogrzewania, oświetlenia i pracy urządzeń w naszych domach. 80% tego należy przypisać samemu ogrzewaniu pomieszczeń i przygotowywaniu ciepłej wody użytkowej. Jasne stało się, że musimy znaleźć alternatywne rozwiązania i skuteczniejsze sposoby ogrzewania naszych domów i wody.
Pompy ciepła zbierają energię zgromadzoną w gruncie, wodzie i powietrzu oraz wykorzystują ją do tworzenia przyjaznego dla człowieka komfortu w budynku. Ponieważ nie wymagają spalania paliw kopalnych, pompy ciepła są niezwykle ekologiczne i pomagają osiągnąć cele redukcji emisji zanieczyszczeń.